Perl

Perl programlama dili, Practical Extraction and Report Language, Pratik Çıkarım ve Raporlama Dili, Perl nedir, Perl ne işe yarar, Perl hakkında bilgi, Perl nasıl kullanılır
Perl programlama dili, Practical Extraction and Report Language, Pratik Çıkarım ve Raporlama Dili, Perl nedir, Perl ne işe yarar, Perl hakkında bilgi, Perl nasıl kullanılır

Perl nedir? Perl ne işe yarar? Perl hakkında bilgi. Perl nasıl kullanılır?

Perl Programlama Dili

Perl, bir dil bilimci olup NASA’da sistem yöneticisi olarak çalışan Larry Wall tarafından geliştirilmiş bir programlama dilidir. Yoğun şekilde metin işleme ve görüntü tanıma söz konusu olduğunda kullanılabilecek en güçlü ve pratik programlama dilidir. 22 yıldır geliştirilen ve özgür yazılım çerçevesinde kaynak kodu açık olarak sunulan Perl programlama dili hemen hemen tüm işletim sistemlerinde çalışmaktadır.

Larry Wall Perl’i yazarken C, sed, AWK ve sh gibi pek çok dilden önemli ve güçlü özellikler ödünç almıştır.[3] Larry Wall tarafından Perl 6 sürümünin hazırlık çalışmaları devam etmektedir.
1 İsim
2 Modüller
3 Kaynaklar
4 Ayrıca bakınız
5 Dış bağlantılar

İsim
Perl ismi bir kısaltma olmayıp açılımı yoktur. Bu yüzden PERL olarak yazılmaz. Ancak Perl kelimesine karşılık olarak daha sonradan çeşitli açılımlar teklif edilmiştir. Bunların en çok bilinenleri arasında “Practical Extraction and Report Language” (Pratik Çıkarım ve Raporlama Dili) ve Wall tarafından mizahi bir şekilde ortaya atılan “Pathologically Eclectic Rubbish Lister” (Hastalıklı Derecede Eklektik ve Saçma Listeleyici) yer alır. Kısaltma şeklinde yorumlarının kendisinden sonra geldiği bu tip kelimeler için İngilizce’de “backronym” (back geri + acronym kısaltma) terimi kullanılmaktadır.

Modüller
Perl ile ilgili sloganlardan bir tanesi, “Perl programlarının %90’ı zaten yazılmıştır!” sözüdür. Bunun sebebi CPAN yani Comprehensive Perl Archive Network olarak isimlendirilen ve Perl ile ilgili binlerce hazır modülü barındıran sistemdir. Bu madde yazıldığı esnada CPAN bünyesinde 3739 Perl geliştiricisi, 6646 Perl modülü bulunmaktadır. 2421 MB yer kaplayan sistemin 247 yansısı bulunmaktadır. Bunun anlamı şudur: Bir işle ilgili modül, fonksiyon, sistem, vs. büyük bir olasılıkla zaten yazılmıştır, hazır olarak alıp kullanılabilir.

Kaynaklar
^ “Perl 5.22.1 is now available!”. www.nntp.perl.org. Erişim tarihi: 2015-12-13.
^ “perl-5.23.0 is now available“. perl.org. 2015-06-20. Erişim tarihi: 2015-06-26.
^ Ashton, Elaine (1999). “The Timeline of Perl and its Culture (v3.0_0505)“.
Ayrıca bakınız
Python
Dış bağlantılar
perl.org _ Perl resmî sayfası
CPAN – Perl Modül Arşivi
Perl Kurumu
Perl için kaynak – Perl hakkında temel kaynakları yayımlayan O’Reilly Media’nın Perl sayfası

Önceki konuJavaScript
Sonraki konuPHP