The Web Pro, dijital pazarlama stratejinize ışık tutuyor

Programatik Satın Alma - RTB

Son zamanlarda sıkça duyduğunuz ve oldukça popüler olan "programatik satın alma (programmatic buying)", daha önce belirlenmiş belirli kural veya kurallar/kriterler zincirinde reklam alımlarının ve medya enventarinin optimizasyonunun yapılması işlemine verilen isimdir.

"İşletmenizi büyütecek stratejiler de Web Pro Dijital Medya Ajansı’nda. Web Pro, dijital pazarlama stratejinize ışık tutuyor."

Son zamanlarda sıkça duyduğunuz ve oldukça popüler olan “programatik satın alma (programmatic buying)”, daha önce belirlenmiş belirli kural veya kurallar/kriterler zincirinde reklam alımlarının ve medya enventarinin optimizasyonunun yapılması işlemine verilen isimdir.

Programatik Satın Alma Nedir?

Son zamanlarda sıkça duyduğunuz ve oldukça popüler olan “programatik satın alma (programmatic buying)”, daha önce belirlenmiş belirli kural veya kurallar/kriterler zincirinde reklam alımlarının ve medya enventarinin optimizasyonunun yapılması işlemine verilen isimdir.

Programatik satın almayı 4 kısıma ayırabiliriz:

  1. Ad Exchange
  2. RTB (Real Time Bidding)
  3. Private MarketPlace
  4. DSP

Programatik satın almada kullanılan bilgiler 3’e ayrılır:

  • First Party Data: CRM, websitesi, mobil uygulama gibi sizin tarafınızdan tedarik edilen bilgilerdir. Kısaca size ait olan bilgilerdir.
  • Second Party Data: Cookie havuzları, adserverlar veya şirket birleşmeleri gibi ilk kaynaktan tedarik edilen bilgilerdir.
  • Third Party Data: Birçok websitesi üzerinden tedarik edilen diğer firmaların sattığı datalardır. Genellikle bilginin kullanımı CPM üzerinden fiyatlandırılır.

Programatik: Milisaniyelerde Verimli Satın Alma

Teknolojinin gelişimiyle birlikte dijital medya satın alma ve satma şeklimiz de değişmeye başladı. Başlangıçta deneysel bir teknoloji olarak hayatımıza giren programatik, artık medya satın alan ve satan kurumlar için olmazsa olmaz bir araç haline dönüşüyor. Google Türkiye\’nin de katkıda bulunduğu IAB Türkiye Yeni Trendler Komitesi tarafından hazırlanan Programatik Whitepaper çalışması ile programatiğin temellerini keşfedin.

Programatik satın alma nedir, nasıl çalışır?

Programatik, en basit tanımıyla veriyi analiz edip teknoloji kullanarak medya satın alımını daha hızlı ve akıllı hale getiren yöntemdir. Temel hedefi dijital reklam yatırımlarının verimini daha da arttırmaktır. Sistem kullanıcıya ve davranışlarına odaklı çalışır. Kullanıcı verisini analiz eder, hedefleme teknikleriyle markanın doğru kitleye ulaşmasını sağlar ve reklamın verimliliğini arttırır. Üstelik bütün bunları milisaniyeler içinde, gerçek zamanlı olarak yapar.

Neden programatik?

Emarketer’ın Mart 2015’de, ABD’de perakende sektöründe çalışan pazarlama yöneticileriyle yaptığı bir araştırma sistemin neden kullanıldığını net biçimde ortaya koyuyor. Buna göre araştırmaya katılanların; 1. %91’i medya satın alma etkinliğini ve hedefleme yoğunluğunu arttırmak, 2. %90’ı tüketici ile daha etkili mesajları buluşturmak, 3. %87’si medya ROI hedeflerine ulaşmak ve conversion oranlarını arttırmak, 4. %82’si daha iyi iş sonuçları elde etmek, 5. %75’i marka bilinirliğini arttırmak, 6. %75’i daha etkin bir fiyatlandırmadan yararlanmak, 7. %65’i tüketiciler nezdinde 360 derece görünürlük kazanmak amacıyla programatikten yararlandığı belirtmiş.

Buradan hareketle programatik satın almanın yararlarını şöyle sıralayabiliriz;
1. Gelişmiş hedefleme
2. Gerçek zamanlı hareket
3. Kişiye özel reklam
4. Verimli reklam, boşa gitmeyen yatırım
5. Etkili kampanya ölçümü ve takibi
6. Daha etkili reklam
7. Daha değerli reklam alımı
Programatikte neler oldu/olacak?
Programatik, gerçek zamanlı veri ve bu veriyi anlamlı öngörülere dönüştüren sofistike algoritmalara dayanarak envanter satın alımının otomatik olarak gerçekleşmesini tanımlayan; DSP’ler,ad-exchange’ler, trading desk’ler ve RTB’yi de içine alan genel bir terim haline geldi. 2013’te 22 milyar dolar olan küresel programatik reklam harcamasının 2018 yılında 69 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Gelişmiş Kuzey Amerika ve Avrupa pazarları, 2014’teki programatik reklam hacminin %63’ünü gerçekleştirdi. Bunun %21’i Avrupa ülkelerinden geldi. Asya- Pasifik ülkelerinin oldukça yüksek büyüme oranlarıyla 2018’de Avrupa ülkelerinin hacimlerini geçmesi bekleniyor.

Bizimle Hemen İletişime Geçin

Programatik Satın Alma – RTB hakkındaki sorularınıza cevap veya daha fazla bilgi mi arıyorsunuz? Uzmanlarımızdan daha detaylı öneriler almak veya atölye çalışmalarımızdan birine katılmak mı istiyorsunuz?

Bizimle iletişime geçmeniz yeterli. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

DİJİTAL PAZARLAMA ÇÖZÜMLERİ
Lütfen adınızı yazınız.
Lütfen soyadınızı yazınız.
Lütfen size ulaşabileceğimiz bir telefon numarası yazınız.
Lütfen size ulaşabileceğimiz e-posta adresinizi yazınız.
Firma bilgilerinizi giriniz
Mesajınızın konusunu seçiniz.
Projenizi detaylandırın

HERŞEY BİR FİKİRLE BAŞLAR…

Müşterilerimize sunduğumuz özel yazılım geliştirme ve uygulama entegrasyonu bize rekabetçi bir avantaj sağladığı gibi yazılım mühendislerimize de yüksek talep gören yetenekler geliştirme ve teknolojik yetkinliklerini artırma fırsatı verir.

” Zamanın ötesinde birşeyler üretmek için, limitsiz bir düşünce yapısı gereklidir. “

HİZMETLERİMİZ

Dijital Pazarlama Ajansı

Dijital Pazarlama, şirketlerin pazarda bilinirliklerini artırmak, kullanıcıları ve/veya tüketicileri ile interaktif ilişkiler kurmasına yardımcı olmak amacıyla sağlanan hizmetleri kapsamaktadır. Bu alanda deneyimli bir ekibe ve çok çeşitli pazarlama ödüllerine sahip olan The Web Pro, şirketlerin pazarlama stratejileri doğrultusunda öne çıkarmak istedikleri ürün ve hizmetlerine ilişkin oyunlar, kampanyalar, mikro siteler tasarlayıp geliştirmektedir.